Et Sunum Tahtaları

Et sunum tahtaları günümüzde etlerin sunumunun daha estetik ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlarken etlerin lezzetini koruma anlamında da oldukça faydalı olduğu görülüyor.

Günümüzde yemeklerin lezzeti kadar sunumun da ön plana çıktığı görülüyor. Bu sayede insanların lezzet ve tat anlamında oldukça iyi zamanlar yaşarken aynı zamanda görsel anlamda da yedikleri yemeklerden oldukça tatmin olmuş oluyorlar. Sunum tahta çeşitleri arasında günümüzde en çok ön plana çıkan ise et sunum tahtaları olarak görülüyor.

Et sunum tahtaları ile birlikte görsellik ve lezzet aynı anda yakalanabiliyor. Sofralarda daha göz alıcı bir görselliği yakalanması yanında et sunum tahtalarının gerektiği gibi temizliği yapılması halinde oldukça sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından da ifade ediliyor. Günümüzde birçok ünlü et restoranın da olduğu gibi artık evlerde de et sunumları, et sunum tahtaları ile birlikte yapılmaya başladığı görülüyor.

Et Sunum Tahtasının Tercihi

Et sunum tahtalarının oldukça popüler hale gelmesi ile birlikte artık farklı tarz ve tasarımlarda yüzlerce et sunum tahtasının üretildiği görülüyor. Fakat burada ana nokta hem görsel, hem kalite hem de kullanışlılık anlamında en uygun tercihlerin yapılmasıdır. Yanlış yapılan tercihler hem görsel anlamda yeterli etkiyi yaratmazken hem de etlerin lezzetini de olumsuz etkileyebiliyorlar. Bununlar birlikte çabuk deforme olan et sunum tahtaları uzun vadede maliyetlerin çok daha yukarı çıkmasına neden olabiliyor. Bu sebeple et sunum tahtası seçerken dikkat edilecek hususlar ise şu şekildedir;

  • Seçilen et sunum tahtasının uzun ömürlü bir kullanıma sahip olması için en önemli nokta sağlam ve dayanıklı bir ağaçtan üretilmesi gerekiyor. Kalitesiz et sunum tahtalarında bir süre sonra deformeler ve çatlamalar olacaktır. Ayrıca bu tahtalarda böceklenme gibi olumsuz durumlarda olabilmektedir.
  • Et tahtalarının yoğun bir kullanımı olduğu için sürekli yıkanması gerekiyor. Bu sebeple özellikle suya dayanıklı ağaç türlerinden yapılma tasarımlar tercih edilmelidir. Gürgen, iroko ve su kontrası gibi suya son derece dayanıklı ağaç türlerinden yapılmış et sunum tahtaları oldukça uzun ömürlü bir kullanım sağlıyor.
  • Et tahtalarının kalınlığı sağlamlık ile doğru orantılı değildir. Bu sebeple yapılacak seçimde kalite ve estetikliği aynı anda sağlayacak kalınlıktaki tasarımlar tercih edilmelidir.
  • Tercih edilecek et sunum tahtaları kullanılacak alanında dekorasyonu ile uyumlu olmalıdır. Çünkü bu uyumsuzluk et sunum tahtalarının görsel etkisini oldukça azaltabiliyor.
  • Son olarak et sunum tahtası seçiminde kişinin rahat bir şekilde kullanmasını sağlayacağı bir ergonomik tasarımda olmasına dikkat edilmelidir. Et sunum tahtalarında görsellik ve işlevsellik aynı anda yakalanması halinde oldukça başarılı bir tercih yapılmış anlamına geliyor.

Et Sunum Tahtası Fiyatları

Günümüzde etlerin sunumu yapılırken olmazsa olmaz hala gelen et sunum tahtaları uygun fiyatı ve uzun kullanım ömrü ile de ön plana çıkıyor. Bu anlamda et sunum tahtalarının fiyatlarına etki eden unsurlar arasında et sunum tahtalarının hani tahta çeşidinden yapıldığı, sağlamlı ve tasarımı ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda sunuma daha kolay ve estetik hale getiren et sunum tahtalarının daha çok ön plana çıktığı görülüyor.  Özellik et sunum tahtalarının sürekli kullanıldığı yerlerde kalite ve sağlamlık en önemli unsurdur. Sunum tahtalarının görselliği oldukça önemli olduğundan dolayı görsellik ve sağlamlığı birlikte yakalayan tasarımlar çok daha fazla tercih ediliyor. Ülkemizde et sunum tahtası fiyatları kalite ve tasarım anlamında dünya standartlarında olmak ile birlikte fiyat anlamında çok daha uygun seviyelerde olduğu görülüyor.