Et sunum tahtası ;

Mutfaktaki en iyi yardımcımız olan et tahtası kullanışlı, kaliteli, uzun ömürlü, şık ve dekoratif olmalıdır. İster evlerde ister işletmelerde olsun et tahtasının kullanımı ve temizliği çok büyük önem taşır.

Et Tahtası Nasıl Olmalıdır?

  • Uzun ömürlü bir et tahtası için ürünün kesinlikle son derece sağlam ve dayanıklı bir ağaçtan yapılması gerekmektedir. Çünkü et tahtaları eğer sağlam bir ağaçtan yapılmazlarsa zamanla şeklini ve formunu kaybedebilir, çarpılabilir, çatlayıp delinebilir, böceklenme gibi olumsuzluklar yaratabilir. Et tahtasının sağlam olması kalınlığı ile değil, ağacın kalitesi ile ilgilidir. Elbette et tahtasının kalın olması sağlamlığının bir ölçütü olabilir ancak bu işe uygun olmayan bir ağaçla üretilen et tahtaları ne kadar kalın olursa olsun zamanla deforme olacaktır.
  • Et tahtasının malzemesi olarak tercih edilecek olan ağaç türü suya dayanıklı, sağlam dokulu, çarpılma ve deformasyona karşı dirençli olmalıdır. Huş türündeki ağaçlar, özellikle gürgen ağacı, iroko ağacı, su kontrası gibi ağaçlar tercih edilmelidir. Bu ağaçlar gemi, tekne, kaldıraç, maden direği gibi ürünler için tercih edilen son derece sağlam, dayanıklı ağaçlardır.
  • Et tahtasının kalınlığı kolayca kaldırılabilecek kadar ince, üzerinde rahatça çalışılabilecek kadar kalın olmalıdır.
  • Et tahtasının üzerinde çürükler, delikler, çatlaklar olmamalıdır. Çünkü bunlar ağacın sağlam olmadığının, kolayca çürüyebileceğinin göstergesidir.

Et Tahtası Nasıl Üretilir?

Et tahtasının üretimi için uygun olan ağaçlar kesilerek bir süre bekletilir. Bu bekletme işlemi ağacın formunu, rengini almasına ve kuruma esnasında ortaya çıkan küçülmeyi ve form değişikliklerini sabitlemek açısından önemlidir.

Et tahtasının kalınlığı ve büyüklüğü ayarlanır, yüzeyi pürüzsüz hale getirilir ve kullanıma hazır hale getirilir.

Et Tahtası Nerelerde Kullanılır?

Peki, et tahtası nerelerde kullanılır? Et tahtası her türlü mutfakta, işletmede, markette, kasap ve şarküteri gibi dükkanlarda kullanılır. Üzerinde kesim yapılan her türlü yer ve mutfakta kullanılan et tahtaları özellikle cafe ve restoran gibi sürekli olarak et kesim ve pişirimi yapılan yerlerde çokça kullanılır.

Et tahtasının kullanım alanı çok geniş olsa da doğru kullanımı çok önemlidir. Et tahtasının temizliği, bakımı ve kullanımında dikkat edilmesi gereken şeylere önem verilirse et tahtasının ömrü daha uzun olacaktır ve bakteri oluşumunun önüne geçilecektir.

Peki, et tahtasının temizliği nasıl olmalıdır ve bakımında nelere dikkat edilmelidir?

Et Tahtasının Temizliği

Et tahtasının temizliği çok önemli bir konudur çünkü iyi temizlenmeyen tahtalar, üzerinde oluşan bıçak darbelerinin yarattığı çizikler arasında bakteri oluşmasına sebep olur ve bu da son derece sağlıksızdır.

Et tahtasının temizliği için her kullanımdan sonra su ile temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Temizlik yaparken et tahtasının üzerine bir miktar karbonat dökülerek sıcak suya batırılmış bir bezden yardım alınabilir. Bu hem doğal, hem de sağlıklı bir temizleme yöntemidir. Ayrıca et tahtası sirke ile de temizlenebilir. Bunun için de temiz olan bir sprey şişesinin içerisine elma sirkesi koyularak tahtaya püskürtülebilir.

Et tahtasını mümkün olduğunca deterjanlar ile temizlemeyin çünkü ahşap deterjan içine hapsedebilir ve bu da son derece sağlıksızdır.

Et Tahtasının Bakımı

Et tahtasını kullandıktan sonra kaldıracaksanız mümkün olduğunca az alanı yüzeylere temas ettirmelisiniz. Et tahtasını kuru bir yerde asılı olarak muhafaza edebileceğiniz gibi dolaba koyacaksanız da dik vaziyette koymalısınız. Et tahtasını yatırıp üzerine bir şeyler koymanız hava almayı engelleyebilir ve bakterilere davetiye çıkarabilir.

Ayrıca et tahtasının üzerinde çok fazla çizik olursa ve kullanım esnasında ahşap parçaları ve tozları çıkmaya başlarsa zımparalayabilirsiniz.