Kokoreç Sunum Tahtası

Son dönemlerde kullanımı yaygın hale gelen sunum tahtaları içerisinde özellikle kokoreç sunum tahtası pek çok insan tarafından ilgi gören ürünler arasındadır.

Genellikle yemekler için tercih edilen sunum tahtaları yuvarlak ya da dikdörtgen olacak şekilde tercih edilir. Bunlar arasından özellikle dikdörtgen olan modeller bölmeli olacak şekildedir ve bu bölmelerine sos, salata, pilav gibi yiyecekler konulabilir. Hangi modelin tercih edileceği yapılacak olan sunuma göre farklılık gösterir. Bu durum kokoreç sunumları için de geçerlidir. Kullanım şekli açısından bakıldığında hem bölmeli hem de düz olan modeller rahat kullanılmaktadır. Bir kısmı düz bir kısmı küçük kaseler şeklinde olan bu kokoreç sunum tahtaları yemeğin daha hoş görünmesine katkıda bulunur. Bundan dolayı pek çok restoranda öncelikli olarak kullanılan parçalar arasındadır.

Kokoreç Sunum Tahtası Nasıl Seçilir?

Sunum için alınan ahşap ya da bambu parçalar genellikle tek bir yemek için değil de birkaç serviste kullanılır. Tabi bu durum evler için geçerli olup restoranlarda daha farklıdır. Ev için sunum tahtası seçerken kullanışlı olmasına özen göstermek çeşitli amaçlarla kullanım bakımından fayda sağlar. Seçim yapma aşamasında satın alınacak ürünü içerisinde sağlığa zararlı madde olmamasına özen gösterilmelidir. Ahşap ürünler uzun kullanım sonucunda bakteri oluşumuna yol açabileceğinden dolayı seçim yaparken dikkatli ve titiz davranmakta yarar vardır.

Kokoreç sunum tahtası seçimi için orta boylarda olan tahtalar satın almak yeterli olacaktır. Eğer yanında ekstra yiyeceklerle birlikte servis yapılacaksa orta boy olanlardan satın alınabilir. Küçük olan sunum tahtalarını kullanmak biraz daha zor olabilir. Genellikle sunum yaparken farklı yiyeceklerden de yardım alındığından dolayı buna imkan verecek parçalar seçmekte yarar vardır.

Ahşap Kokoreç Sunum Tahtası

Ahşap kokoreç sunum tahtaları doğru şekilde kullanıldığında ve temizliği olması gerektiği gibi yapıldığında kullanıcısına uzun süreli sunum yapma imkanı sunar. Görüntü itibariyle konuklara daha sıcak ve doğal bir ortam yaratan bu sunum tahtaları başta kokoreç olmak üzere çok sayıda yemeğin servis edilmesinde kullanılabilir. Bu nedenle evlerde artık en az bir tane sunum tahtası yer alır.

Sunum tahtalarında ahşap haricinde bambu gibi malzemelerin de kullanılması onları daha da kullanışlı hale getirmiştir. Her türlü yemek servisine en sağlıklı şekilde uyum sağlayan bu sunumlar sofraları klasik çizgilerin dışına çıkarmaya aracılık eder. Bu tahtanın üzerinde sunulan kokoreç ya da herhangi bir yemek öncelikle insanlarda göz tokluğu oluşmasını sağlar.

Kokoreç Sunum Tahtası Nasıl Temizlenir?

Yuvarlak, dikdörtgen, kare ya da başka bir şekil ne olursa olsun hiç fark etmez. Burada önemli olan ürünün tahtadan olması ve nasıl temizlenmesi gerektiğidir. Özellikle üzerinde bıçakla birlikte yenilecek bir yemek varsa bu sunum tahtaları sıkıntılı sonuçlar meydana getirebilir. Bıçağın ortaya çıkardığı çiziklerin içerisinde doğru temizlik yapılmadığı takdirde bakteriler yerleşebilir. Bu da yenilen kokoreç ya da başka bir yemeği sağlıksız kılacağından dolayı bunun için önlem almakta yarar vardır.

Temizlik esnasında sunum tahtalarını nemli bırakmak bu bakterilerin oluşumuna adeta davetiye çıkarır. Bunu önlemek adına yıkandıktan sonra sunum ürünleri mutlaka kurulanmalıdır. Bu sayede hem dezenfekte edilmiş olmakta hem de kullanım süresi daha da uzamaktadır. Temizlik için kullanılan malzemeler de kokoreç sunum tahtalarını temizleme konusunda önem taşır. Bu amaçla limon, sirke, karbonat, tuz gibi doğal malzemeler tercih edilebilir. Örneğin limon ve sirkeyle birlikte yapılan temizleme işlemi bakterilerin önlenmesi bakımından büyük ölçüde etkilidir. İkisinin de asidik özelliğinin bulunması bu açıdan avantaj sağlar.