Pide Sunum Tahtaları ;

Ahşap mutfak tahtaları önceleri sadece mutfaklarda kesme tahtası olarak kullanılırken yeni mutfak modalarının ortaya çıkmasıyla birlikte bu ürünler çok çeşitli amaçlarla kullanılır hale gelmiştir.

lavaş servis sunum tahtası

Son dönemlerde adı sıklıkla duyulan sunum tahtası farklı model ve tasarımlara sahiptir. Genellikle yemek servisi amacıyla kullanılan bu tahtalar özellikle et yemekleri, pide, kokoreç gibi yiyeceklerin sunumu için yaygın olarak tercih edilir. Pide ve et yemeklerinin servis edilmesine sunum şekli önem taşıdığından dolayı ahşap sunum tahtaları istenilen görüntünün yakalanmasına yardım etmektedir. Yemeğin çokluğuna ya da azlığına göre en uygun boyutlarda sunum tahtası bulmak mümkündür. Model ve ebat çeşitliliğinin fazla olması bu bakımdan avantaj sağlamaktadır.

Pide Sunum Tahtası Modelleri

Pide sunumu için genellikle ahşap olanlar tercih edilmekte olup bunlar kare, yuvarlak ya da dikdörtgen gibi şekillere sahiptir. Bunlardan hangisinin tercih edileceği yapılacak olan sunuma göre farklılık gösterir. Her bir sunum tahtasının üretimi çoğunlukla gürgen ağacı kullanılarak yapılır. Bu nedenle mutfaklarda rahatlıkla tercih edilebilir. Eğer pide sunumu bütün şekilde yapılacaksa bu amaçla kullanılabilecek ve özel olarak tasarlanmış ince uzun sunum tahtaları da vardır. Bunların servis şekli ve tarzı tamamen pideye uygun olup her türlü pide için kullanılabilir. Daha doğal bir görünüm ortaya çıkardığından dolayı pide sunumu için daha çok ahşap, bambu gibi malzemelerle üretilmiş olan sunum ürünleri tercih edilir.

et sunum tahtası , steak sunum tahtası

Pide Sunum Tahtası Ve Temizliği

Sunum tahtaları temizliği genel olarak birbiriyle benzerdir. Ancak bambu sunum tahtalarının temizlik yönünden daha elverişli olduğu ifade edilir Bu tarz ürünler genellikle makinede yıkanmamasıyla bilinir. Pide sunum tahtaları diğer kahvaltılık ya da kuruyemişler için tercih edilen sunum tahtalarına kıyasla daha fazla kirlenir. Üzerinde bulunan yağlı yiyecekler tahtanın temizliğine daha fazla özen gösterilmesini gerekli kılar. Bunun için özel temizleyici malzemelerden yardım alınabilir. Üzerinde oluşacak bakterileri önlemek adına sirke kullanılabilir. Buna ek olarak kullanılabilecek ve piyasada hazır olarak satışa sunulan organik ürünler de vardır. Kullanılacak özel temizlik ürünleri sayesinde pide sunum tahtası temizliği kolay bir şekilde yapılabilir.

sunum tahtası modelleri
doğal ahşap sunum tahtaları

Pide Sunum Tahtası Fiyatları

Pide sunum tahtaları ebat itibariyle biraz daha büyük olduğundan dolayı fiyatları küçük olan modellere kıyasla biraz daha yüksektir. Fiyatlandırma yapılırken tahtaların boyutları önem taşır. Yuvarlak döner mekanizmalı olan sunum tahtalarının fiyatları daha fazla olup bunlar sunumların daha farklı olmasına aracılık eder. Yuvarlak olduğundan dolayı pide servisi yapılacağında dilimler halinde kesilerek servis yapılabilir. İsteğe göre yanına salata ya da buna benzer mezeler eklenerek sunuma daha hareketlilik kazandırılabilir.

Genellikle düz bir sunum tercih eden yerler için küçük sunum tahtası da yeterli olacaktır. Bunlar fiyat açısından daha uygun olup düşük fiyatlardan satın alınabilir. Mutfak malzemelerinin satıldığı her yerde bu tahtalardan bulmak mümkündür. Kullanım alanının geniş olması ve yaygın kullanımından dolayı model seçeneği oldukça fazladır.

Pide Sunum Tahtaları

Pide için tercih edilen sunum tahtalarına bakıldığında bunlar arasında saplı olan modeller pideler için daha kullanışlıdır. Görünümü itibariyle kesme tahtasıyla benzerlik gösterse de üzerine pide koyulup başka malzemelerle sunum tahtası süslendiğinde gayet hoş bir görünüm ortaya çıkacaktır. Düz olan modellere kıyasla saplı tahta pide sunum ürünleri biraz daha pahalıdır. Ancak kullanım ömrü uzun olduğundan dolayı bu fiyatlar göz ardı edilebilir. Gerekli bakımı ve temizliği yapıldığı takdirde pide sunum tahtaları için kullanım süresi daha da uzun olacaktır. Bunun için temizlik püf noktalarına dikkat etmekte yarar vardır.