Pide Sunum Tahtası

Özellikle son dönemlerde moda haline gelen pide sunum tahtası ile birlikte siz de konseptinizi canlandırabilirsiniz.

Daha önceleri sadece lüks mekanlarda kullanılan ve çoğu yerde bulunmayan sunum tahtaları günümüzde sürekli olarak işletmelerde ve aynı zamanda evlerimizde de kullanılmaktadır. Daha uygun fiyatlı olmaları, uzun süre kullanılabilmeleri ve dayanıklı olmaları nedeni ile tercih ediliyor olmalarının yanı sıra şıklıkları ile de dikkatleri çekmektedir. Bu nedenle özellikle kafe ve restoranlar gelen müşterilerine yapacakları sunumlarda bu şekilde sunum tahtası kullanımlarına önem vermişlerdir. Sadece yemeklerin değil aynı zamanda içeceklerin de sunum tahtaları ile servis edilmesi tercih edilmektedir.

Pide Sunum Tahtası Ne İşe Yarar?

Görsel açıdan bir şıklık sağlamasının yanı sıra daha sağlıklı bir seçenek olarak da karşımıza çıkmaktadır. İşletmelerinizde çıkan pidelerinizin müşterilere sunumları konusunda sizlere destek olacak pide sunum tahtası sayesinde daha şık bir servis yapabileceksiniz. Farklı bir konsept oluşturabilmek için de kullanılan sunum tahtaları ile birlikte gelen müşterilerin daha beğenecekleri bir sunum gerçekleştirmiş de olabileceksiniz. İşletmelerinizin müşterilerini arttırabilmeniz için bu şekilde yapacağınız ufak dokunuşların etkileri de beklediğinizden büyük olabilecektir.

Sunum Tahtaları Kullanımının Püf Noktaları

Şık görünümlerinin yanı sıra özellikleri ile de oldukça dikkat edilmesi gereken sunum tahtalarının doğru koşullarda kullanılmaları çok önemlidir. Sunum tahtalarının yapılmış oldukları ağaçlara göre kullanım alanları değişiklik gösterecektir. Bunun için öncelikle hangi ağaçtan yapılmış olduklarının bilinmesi ve pide sunmak için doğru malzemelerden yapılıp yapılmadıklarının da öğrenilmesi gerekmektedir. Bu gibi önemli durumlara da dikkat ettikten sonra satın aldığınız sunum tahtası kullanımı püf noktalarına da dikkat edilmesi gerekecektir. Daha uzun süre ve sorun yaşamadan kullanmak istediğiniz sunum tahtaları için öncelikle oda sıcaklıklarında ve aşırı nemli ortamlarda uzak yerlerde saklamanız gerekmektedir. Bu şekilde emici güçleri olan bu tahtaların nemi içlerine emmeleri de engellenebilecektir. Bununla birlikte kesinlikle ısı kaynaklarının yakınlarda saklamanıza gerekmektedir. Yanıcı özellikleri bulunan tahtanın aşırı sıcaktan yanmalarını istemeyiz. Saklama koşullarının yanı sıra fırın ya da mikrodalga gibi aletlerin içerlerine de koyulmamaları gerekmektedir. Saklama yerinizin direkt olarak güneş ışığını almadığı bir yer olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sunum Tahtası Bakım Önerileri

Sunum tahtalarının doğru koşullar altında saklanmaları ve kullanmalarının yanı sıra bakımlarının da yapılmaları daha uzun süre kullanım sağlayabilmeniz için oldukça önemlidir. Sunum tahtası bakımı için öncelikle belirli süreler içerisinde yağlamanın yapılması gerekmektedir. Bu şekilde daha sağlıklı bir duruma gelebileceği gibi daha etkin kullanım da sağlayabilecektir. Yaklaşık olarak 3-4 haftada bir olacak şekilde sunum tahtanızın yüzeyini bir havlu ya da temiz bir bez yardımı ile hafifçe yağ sürmeniz gerekmektedir.

Bu işlemde zeytinyağı kullanılması en doğru seçim olacaktır. Temizliklerini sıcak sabunlu su ile yapacağınız sunum tahtalarınızın yine belirli süreler içerisinde daha etkili bir temizlik yapmanız da gerekecektir. Bunun için yaklaşık olarak 1 litre su içerisinde 5 çay kaşığı olacak şekilde sirke koymanız daha temiz sonuçlar elde edebileceğiniz bir karışımı sizlere verecektir. Bütün bunlarla birlikte sunumunu yaptığınız aşırı sulu yemeklerin üzerlerinde fazla bekletilmemesi gerekmektedir. Uzun süre su içerisinde bekletilen sunum tahtaları suyun içine çekmesine neden olacağından istenmeyen sonuçların alınmasına da neden olabilecektir. Bu nedenle kullanımı açısından oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diğer bütün restoranlarda olduğu gibi pide tarzı yemeklerin yapıldığı yerlerde de kullanılan sunum tahtaları görsel olarak şıklık katmaktadır. Sunum tahtası fiyatları açısından da oldukça uygun olması bu şekilde kullanmak isteyen işletmelere yardımcı olmaktadır.