Pizza Tahtası ;

Günümüzde pek çok restoran ve cafenin vazgeçilmez yemekleri arasında yer alan pizza, şık sunum yapılabilmesi ve pizzanın gevrek kalmasını sağlaması açısından pizza tahtası ile sunulmaktadır. Pizza tahtası son derece şık ve otantik bir görünüm sağlamasının yanı sıra pizzanın lezzetli ve çıtır kalmasını da sağladığı için tercih edilmektedir. Dilerseniz pizza tahtasının önemini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim:

Pizza sunum tahtalarımız istenilen ölçüde,ceviz,zeytin,iroko,kestane ve benzeri ağaçlar kullanılarak üretilmektedir.

Neden Pizza Tahtası?

Son derece doyurucu ve lezzetli bir yemek olduğu için, pratik bir şekilde hazırlandığı için pek çok yerde pizza yemeyi tercih ediyoruz. Pizzalar hemen her mekanda pizza tahtaları ile sunulmaktadır; bunun öncelikli nedeni pizzanın sunumuna şıklık ve estetik katmasıdır. Ancak pizza tahtası tercih edilmesinin başka nedenleri de vardır. Pizza tahtası, üzerine konulan pizza tabanının hava almasına olanak sağlayan bir yüzeye sahip olduğu için sıcak olan pizzanın alt kısmında hamurlaşma olmasını engellemektedir. Böylece pizza tabanı terlemez ve fırından çıktığı andaki gevrekliğini korur.

Pizza tahtası kolay bir şekilde temizlenmektedir; pizza tahtaları yıkanabilir özelliği sayesinde bulaşık makinesine bile atılabilir. Ancak bulaşık makinesi yerine pizza tahtasının ömrünü uzatacak temizlik yöntemleri tercih edilmelidir. Yazımızın devamında pizza tahtası nasıl temizlenir ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Pizza Tahtası Nerelerde Kullanılır?

Pizza tahtası en çok restoran ve kafeterya gibi işletmelerde, pizza servisi yapmak için kullanılır. Ancak pizza tavasını dilerseniz evinizde de kullanabilir; pizza, ekmek, pide, börek gibi yemeklerinizi servis edebilirsiniz.

Pizza Tahtası Nasıl Üretilir?

Pizza tahtasının üretiminde ağacın cinsi son derece önemlidir. Pizza tahtalarının üretiminde genel olarak kayın ağacı tercih edilir. Çünkü kayın ağacı, ince plakalar halinde kesilse bile son derece sağlam bir ağaçtır ve suyai darbelere, deformasyona, çürümeye karşı son derece dayanıklıdır. Pizza tahtasının yıllarca kullanılabilmesi için kayın ağacının yanı sıra huş türündeki ağaçlar da tercih edilebilir.

Pizza tahtası için ağacın kesilen yuvarlak formları bir süre bekletilerek ağacın kuruması sağlanır. Ağaç kuruduktan sonra üst kısmının tamamen pürüzsüz olması için özel olarak zımparalanır ve kullanıma hazır hale getirilir. Pizza tahtalarının dış çizgisine yakın bir çizgi bulunur; bu pizzanın maksimum olması gereken boyutun göstergesidir. Pizza, pizza tahtasından daha büyük olmamalı; yaklaşık olarak 2cm küçük olmalıdır. Bu nedenle pizza tahtası seçiminde yapılan pizzaların boyutu önem arz eder.

Pizza Tahtası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Yukarıda pizza tahtaları nasıl olmalıdır bundan biraz bahsettik; eğer pizza tahtası alacaksınız mutlaka ağacın cinsini sormalısınız.
  • Pizza tahtasının yüzeyinin pürüzsüz olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Pizza tahtasında çatlaklar, oyuklar, kararmalar, çürükler olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Pizza tahtasının boyutuna dikkat etmelisiniz.
  • Pizza tahtasının yıkanabilir olmasına özen göstermelisiniz.

Pizza Tahtasının Temizliği Ve Bakımı

İşletmeniz veya eviniz için aldığınız pizza tahtasının uzun ömürlü olmasını ve kararmamasını istiyorsanız pizza tahtası temizliği konusunda özen göstermelisiniz.

  • Öncelikle pizza tahtasını mümkün olduğu kadar az su ve deterjan kullanarak temizlemelisiniz.
  • Eğer yıkama yaptıysanız pizza tahtasını mutlaka temiz ve pamuk, yün, hav gibi tozlar bırakmayan bir bez ile kurulamalısınız.
  • Pizza tahtalarının bulaşık makinesinde yıkanma özelliği vardır; ancak bulaşık makinesi pizza tahtasını uzun süre su ve deterjana maruz bırakacağı için ömrünü azaltabilir. Bunun için mümkün olduğunca ılık su ve temiz bir bez ile temizlik yapınız. Temizlik yapacağınız suyun içine karbonat veya sirke ekleyebilirsiniz.
  • Pizza tahtalarını kullanmadığınız zaman temiz ve nemsiz bir yerde saklamalı, mümkün olduğunca havadar bir yerde bulundurmalısınız. Böylece pizza tahtalarınız kararmayacaktır.
  • Pizza sunum tahtalarınız size özel olarak üretilmektedir.İstediğiniz ölçüde dilerseniz standart ölçülerde tüm ahşap sunum tahtası modellerimize,lazer logo slogan gibi tüm baskılar yapılmaktadır.