Sunum Tahtası Nasıl Temizlenir?

Sunum tahtası temizliği önemlidir. Peki, sunum tahtası nasıl temizlenir? Sizin için sorunun yanıtı veriliyor.

Doğru ve kusursuz bir temizlik için tamamen dezenfekte edilecek şeklide işlemlerin uygulanması sağlanır. Sunum tahtası nasıl temizlenir sorusunun yanıtı dahilinde aşamaları tamamlayarak siz de tahtanın temizliğinin en iyi şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Sonra ki bir sunumda dezenfekte olmuş bir şekilde kullanılmasını sağlayacak adımı atarak, tercihinizi yapabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde yeniden kullanım mümkün olacak.Sunum Tahtası temizliği sırasında asla deterjan kullanmayın, eskimiş olan sunum tahtalarını ince bir zımpara ile temizledikten sonra zeytin yağı ile parlatabilirsiniz zeytin yağı ile yapılan bakım her zaman sunum tahtasının çok daha uzun süre temiz ve parlak kalmasını sağlar.

sunum tahtası nasıl temizlenir – zeytin ağacı temizliği

Servis Tahtası Nasıl Temizlenir Sorusuna Yanıt

Aşama aşama temizlik nasıl yapılmalı, sorunun yanıtı veriliyor. Temizleme işleminin en iyi sonucu vermesi için gereken özen gösterilerek, temizleme aşamalarının tamamlanması sağlanıyor. Uygulama aşamasında titiz hareket etmeniz halinde, siz de en iyi sonucu alacaksınız. Peki, nasıl?

sunum tahtası temizleme işlemi

Tahtayı yüzeysel temizlemek;

İlk aşamada tahtanın yüzeysel olarak temizlenmesi sağlanır. Bunun için direkt olarak tahtanın üst yüzeyinde yer alan yiyecek kalıntılarını temizlemeniz istenir. Bu işlemi uygulama aşamasında, kuru bir peçete kullanabilirsiniz. Direkt olarak tahtanın ıslatılmaması konusunda gereken özen gösterilmelidir. Peçete yardımı ile yiyeceklerin tahtadan arındırılması sağlanır. Yüzeysel olarak temizleme aşamasından sonra ikinci aşamaya geçeceksiniz.

Yağdan arındırmak;

Yağlı olan bir servis tabağının temizlenmesi için özel olarak üretilen temizleme malzemeleri var. Hem tahtaya zarar vermeyen hem de direkt olarak arındırma işleminin en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlayan temizleme ürünleri kullanılabilir. Arındırma işleminin en iyi şekilde gerçekleşmesi için ürün kullanma talimatına da uyarak hareket etmek gerekir. Kısa süre içinde yağdan arındırma işlemi de tamamlanarak temizleme yapılmış olur.

Bıçak kesiklerini temizlemek;

Sunum tabaklarında bazı zamanlarda uygulanmış olan bıçak kesikleri olabilir. Bu durumda sunum tabağı temizliği aşamasında bıçak kesiklerinin temizlenmesinde direkt olarak özel bir temizleme ürünü ya da önerilen limon kullanımı tercih edilebilir. Genel olarak limonun tahtaya güzelce sürülerek temizlenmesi, önerilen temizleme işlemleri arasında. Temizleme işleminin hızlı bir şekilde tamamlanması için tercih edilenler arasında.

Verilen aşamaların tamamlanmasından sonra kurutmaya bırakılması, temizleme ürününden arındırılması önemlidir. Bunu sağlamanız durumunda sorun yaşamadan servis tabağının temizliğinin gerçekleşmesi de mümkün olacaktır. En hızlı şekilde yapılacak olan temizlik, sorun yaşamadan tahtanın yeniden kullanılmasına olanak tanır.

Servis Tahtası Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizleme işleminde mutlaka dikkat etmeniz gerekenler olacak. Her şeyden önce bilmeniz gereken servis tabağı temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler arasında asla makineye atılmaması gerektiği var. Tahta ürünlerin makinede temizlenmesi uygun olmadığından direkt olarak temizleme işleminin söylenen şekilde mümkün olduğunca kuru yapılması gerekiyor. Ancak bunun dışında temizlik için mutlaka uygulanması gereken işlemler de olacak.

Kesme işlemi sonunda kesilen alanlarda bakteri üremesinin önüne geçmek için özel temizleme ürünleri ve diğer temizleme seçenekleri ile en iyi şeklide temizliğin yapılması sağlanır. Bunu değerlendirip, temizlemenin en iyi şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Avantajlı bir şekilde temizlik yapıldığında, kullanım da uzun ömürlü olacaktır. Uzun ömürlü bir kullanım için tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz.

Düzenli temizlemek;

Dikkat edilmesi gereken hususlar arasında aslında bu temizleme işleminin düzenli bir şekilde olması gerektiği var. Yani temizliğin uygulanmasında mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şeklide işlemlerin gerçekleşmesine özen göstermek önemlidir. Değerlendirin ve bu şeklide titiz bir çalışma yapın. Kullanımın hemen ardından temizlenmesini sağlamanız durumunda, temizliğin gerçekleşmesi de sağlanıyor olacak.

Verilen hususlara uyarak en iyi sunum tahtası temizleme yöntemi üzerinden hareket ederek temizleme yapabilirsiniz. Seçim tamamen size bırakılıyor. En iyi sonucu almanız hedeflenenler arasında olacak.