Tahta Yemek Sunum

Sunum yapmak pek çok kadın için zevkli ve eğlenceli bir iştir. Bu sayede sofralar birbirinden şık görünümlere kavuşur. Bunun için tahta yemek sunum malzemeleri sıklıkla kullanılır.

Mutfak araç gereçlerine her geçen gün bir yenisinin eklenmesi sayesinde herkes dilediği tarzda ve görünümde çeşitli sunumlar yapabilir. Bu amaçla özellikle tahta ve ahşap olan malzemeler sıklıkla tercih edilir. Yemekten meyveye kahvaltıdan çay keyiflerine kadar her vakitte kullanılan bu sunum ürünleri kadınları hayal gücüyle bir araya geldiğinde ortaya son derece şık görünümler çıkmaktadır. Özellikle tahta yemek sunum ürünleri hem şık hem de kullanışlı olup kadınların mutfakta kullanmaya alışkın olduğu parçalar arasında yer alır.

sunum tahtası modelleri
doğal ahşap sunum tahtaları

Tahta Yemek Sunum Ürünleri

Sunum ürünleri içerisinde en sık kullanılan parçaların başında ahşap sunum tahtaları gelir. Özellikle kahvaltılarda ve et yemeklerinin servisinde sıklıkla kullanılan bu tahtalar farklı görünümlere ve şekillere sahiptir. Genellikle yemek servisi yapılacağında dikdörtgen ya da yuvarlak olan düz modeller tercih edilir. Kahvaltı için ahşap sunum ürünü kullanılacağında ise bölmeli ve şekilli olan ürünler daha çok ilgi görür. Görüntü olarak sofraların daha zengin ve hoş görünmesini sağlayan bu ürünlerin kullanımında titizliğe dikkat edilmesi gerekir. Bundan dolayı satın alınan her bir ürünün kullanma talimatına mutlaka uyulmalı ve temizliği, bakımı gerekli şekilde yapılmalıdır.

lavaş servis sunum tahtası

Tahta Sunum Ürünleri Nasıl Temizlenmelidir?

Tahta ve ahşap gibi ürünler mutfakta kullanılacağında temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Bu tarz ürünlerin bakteri oluşumuna elverişli olduğu ifade edilmekte ve bundan dolayı hijyen konusunda hassas davranılmalıdır. Öncelikle tahta sunum ürünleri temizliği yapılırken kullanır kullanmaz bunlar sudan geçirilmeli ve ıslak bırakılmamalıdır. Nemli kalması sağlığa uygun olmayacaktır. Ayrıca bu tarz parçaların bulaşık makinesinde yıkanması da tavsiye edilmez. Eğer temizlik için ekstra bir ürüne ihtiyaç duyuluyorsa sirke, oksijenli su ya da karbonat gibi malzemeler kullanılabilir. Özellikle yarım bardak sirke sprey şeklindeki bir şişeye koyulup tahta yemek sunum malzemelerinin temizliğinde kullanılırsa istenilen hijyen koşulları elde edilebilir. Bu uygulama mutfaktaki tüm tahta ürünler için yapılabilir.

doğal ahşap kesme tahtası

Bambu Yemek Sunum Ürünleri Ve Fiyatları

Tahta sunum ürünleri içerisinde en çok dikkati bambu olan sunum gereçleri çeker. Sağlığa uygun oldukları gerekçesiyle kullanımı daha yaygın olan bambu ürünler ağacın en doğal hali kullanılarak üretilir. Dolayısıyla kullanım ömrü dolduğunda doğaya ve sağlığa herhangi bir zarar vermez. Bundan dolayı sunum ürünleri arasında bambudan üretilmiş olan modellere sıklıkla yer verilir. Daha özel olduklarından dolayı bambu yemek sunum ürünleri fiyatları normal ahşap ürünlere kıyasla biraz daha yüksektir. Ancak sağlığı tehdit etmediği düşünüldüğünde bunlardan satın alıp mutfaklarda kullanmak daha makul olacaktır. Fiyat olarak en uygun grupta ebat itibariyle küçük olan modeller yer alır. Ebat ve model çeşitlilik gösterdikçe buna bağlı olarak fiyatlar da değişecektir.

et sunum tahtası , steak sunum tahtası

Neden Tahta Yemek Sunum?

Mutfaklarında porselen, plastik, çelik ya da buna benzer ürünler kullanmaktan sıkılan ve artık yeni bir tarz yakalamak isteyenler tercihlerini tahta yemek sunum ürünleri için kullanırlar. Şık durması ve kullanışlı olması bu ürünlerin en çok tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Aynı zamanda birden çok şeklinin bulunması, küçük ya da büyük her ebatta kullanılacak ahşap sunum ürünü olması ve neredeyse gün içerisinde her öğün içerisinde yerini alabilmesi bu tarz tahta sunum ürünlerini daha da çok tercih edilir hale getirir. Bu nedenle gün geçtikçe piyasada daha fazla tahta yemek sunum modelleri görülebilir.